Data aktualizacji:
08.04.2023
  Pomeranian Beauties (FCI)

   Cavalier King Charles' Spaniel
Pomeranian Beauties

Witam serdecznie wszystkich, którzy trafili na naszą stronkę o cudownych pieskach rasy CAVALIER KING CHARLES SPANIEL zwanych przez ich miłośników pieszczotliwie - CAVISIAMI. Jeżeli marzycie o piesku, który będzie Wam całkowicie oddany, będzie w Was bezgranicznie zakochany, który cały czas będzie pragnął Waszej bliskości, a jednocześnie będzie wspaniałym kompanem nawet na bardzo długich spacerach , towarzyszem zabaw Waszych dzieci, czy też po prostu pieskiem, którego w złych chwilach będziecie pragnęli przytulić, obojętnie czy mieszkacie w mieście, czy na wsi, w bloku, czy w domku z ogrodem - to znaleźliście rasę odpowiednią dla siebie!

W polskojęzycznych księgozbiorach trudno doszukać się jakiejś monografii o tej rasie, zapewne dlatego, że rasa ta cały czas nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce. Dlatego wszyscy właściciele tych piesków posiłkują się w miarę możliwości monografiami w języku niemieckim, angielskim lub czeskim. Nie będę się tutaj rozwodziła na temat historii cavalierów, czy o standardzie rasy, ale przytoczę parę zdań o cavisiach z książki autorstwa Pana Kena Town`a, który hoduje tą rasę od ponad 30 lat, wystawia pieski, jest także międzynarodowym sędzią kynologicznym tej rasy.

W roku 1928 na wystawie CRUFTS DOG SHOW w Anglii został powołany do życia KLUB CAVALIER KING CHARLES SPANIELA. Zatwierdzono wówczas , na podstawie setek zgromadzonych obrazów i pieska o imieniu Ann`s Son, który posłużył za żyjący model, standard rasy, w którym wymieniono wszelkie pożądane cechy, każdej z nich przydzielono określona liczbę punktów, które razem stanowiły sumę równą 100. Największą uwagę poświęcono główce, dla której oceny - oczu, uszu, kształtu sklepienia czaszki - przydzielono aż 55 punktów! A we "wrażeniu ogólnym" szczególny nacisk położono na: aktywność, sprawność i odwagę.

Obecnie ( od 10 marca 1988 ) obowiązujący standard naszej rasy jest opisany pod numerem 136 FCI i nadal we wrażeniu ogólnym mówi się o aktywności, odwadze i zrównoważeniu, dodatkowo o "delikatnym wyrazie". Wiele miejsca poświęcono główce - "prawie płaska czaszka między uszami, płaski stop, oczy duże, okrągłe, uszu długie, wysoko osadzone, obficie owłosione, zgryz - regularny pełny nożycowy". Opisano oczywiście wymogi dla wszystkich "części ciała", ale o tym pisze wielu właścicieli cavisi na swoich stronkach, dlatego nie chcę Was już tym zanudzać!

Najbardziej popularnym umaszczeniem , nie tylko w Polsce, jest blenheim - na czystym białym tle wyraźnie rozdzielone intensywnie rude plamy. Pożądane jest symetryczne rozmieszczenie plam na główce, nie sięgające zbyt daleko na policzki i na kufę.

Tricolor - dobrze rozmieszczone i dobrze rozdzielone kolory biały i czarny z rudymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, po wewnętrznej stronie uszu, na łapkach i spodzie ogona ( wszędzie tam, gdzie w tych miejscach styka się czarne z białym ). Brak brązowych znaczeń w tych miejscach jest wadą, a zbyt "wielkie" czarne łaty są niepożądane.

Naszymi ulubionymi umaszczeniami są ruby i black and tan , zwane także jednomaścistymi.

Ruby - jednomaścisty "głęboko czerwony", jakiekolwiek białe znaczenia są niepożądane, a widoczne i duże stanowią wadę.

Black and tan "b&t" - ( czarny podpalany ) kruczoczarny z rudymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, po wewnętrznej stronie uszu, na piersi, na łapkach i na dolnej powierzchni ogona. Znaczenia te muszą być intensywnie rozświetlone! Jakiekolwiek białe znaczenia są niepożądane.
 

Witamy na stronie naszej hodowli psów rasy Cavalier King Charles Spaniel!


Jesteśmy członkami:

ZKwP
FCI
Popieramy:

Batalia o Czyste Serca
Nasze psy karmimy między innymi mięsem firmy Mank:

Mank - Mrożonki dla psów